С последно поколение ангиограф болница “Зора” ще прави оценка на очното дъно и кръвоносните съдове неинвазивно и без контраст

Лоша диета, свръхизползване на мобилни устройства и пушенето са основни фактори за очните болести

 

Кои са най-често срещаните очни болести?

Проф. Ива Петкова:

При децата най-чести са ретинопатия на недоносеното, вродени генетични заболявания, амблиопия /„мързеливо око“/ и кривогледството.

При хората в активна възраст - късогледство, далекогледство и астигматизъм; възпалителните заболявания на очите, синдром на сухото око. Важен е  очният  травматизъм, който често води до трайна и необратима загуба на зрение.

По-възрастните пациенти най-често страдат от /„перде“/, която изисква оперативно лечение с имплантиране на вътреочна леща; глаукома – хронично заболяване, което води до увреждане на зрителния нерв и загуба на периферното зрение, а в крайните стадии – до пълна слепота; диабет и диабетна ретинопатия, като най-тежките и нелекувани случаи стигат до тракционно отлепване на ретината;  макулна дегенерация. Лечението на влажната форма на макулна дегенерация както и на диабетния макулен едем се поема  от НЗОК и българските пациенти могат да получат най-актуалното лечение.

Отлепването на ретината, съдовите заболявания на окото, патологията на зрителния нерв, както и туморите са състояния, изискващи бърза намеса.

Кои очни болести трудно се диагностицират?

Проф. Ива Петкова:

От античните автори е останала сентенция Qui bene diagnostit – bene curat – който добре диагностицира, добре лекува. Основен помощник на очния лекар в точното диагностициране е високоспециализираната апаратура.

Щастливи сме да споделим, че Очна Болница „Зора“ през 2021 година ще внедри последно поколение OCT ангиограф на фирмата Zeiss – PlexElite 9000. Това е апарат, който регистрира движението на еритроцитите в кръвносните  съдове и на база това движение се генерира триизмерен образ на ретинната и хороидна съдови мрежи.

Този метод на изследване има предимства пред класическата флуоресцеинова ангиография, а именно че е неинвазивен, не изисква контрастно вещество и може да се прилага многократно. Така  можем да оценим точно, бързо и лесно хода на съдовите заболяванията на очното дъно и тяхното повлияване от приложената терапия.

 

Какви са иновациите в лечението на очните заболявания?

Д-р Д. Т. Димитров:

В последните години офталмологията с право може да се гордее с постиженията.  

При пациентите с диабет и влажна форма на макулна дегенерация успешно се прилагат anti-VEGF медикаменти. Това са специфични молекули, които се инжектират в окото на пациента през интервал от 4 седмици и водят до значително подобрение на зрението.

При глаукома и нейното медикаментозно лечение все по – често се говори за специални лекарствени  импланти, които се поставят  в предната очна камера и разграждайки се, отделят лекарствен агент. Така се регулира вътреочното налягане и пациентите не са ангажирани да поставят капки ежедневно.

При хората с „перде“ имаме възможност не просто да подобрим зрението след операция, но и да осигурим пълна независимост от очила. Това се постига с новите модели вътреочни лещи, благодарение на които се постига зрение за далече, за средно и за близко разстояние. Освен това имаме възможност и за корекция на съществуващ роговичен астигматизъм, чрез така наречените торични вътреочни лещи.

При активните хора, страдащи от късогледство, далекогледсто и астигматизъм имаме възможност за корекция на зрението чрез последните поколения лазери за рефрактивна хирургия. Операцията отнема броени минути и по безболезнен, прецизен и предсказуем начин осигуряваме промяна в качеството и начина на живот на тези хора.

Проф. Ива Петкова:

Няма как да не споменем и витреоретиналната хирургия, в която Болница „Зора“ е утвърдена като водещ хирургичен център в България и лекува пациенти от цялата страна. Витреоретиналната хирургия обхваща най-трудно достъпните части на окото и се прилага при лечение на отлепване на ретината, кръвоизливи в стъкловидното тяло, дупки на макулата, попадане на вътреочни чужди тела. Това са най-сложните вътреочни операции и благодарение на последните поколения апарати и хирургични техники ние можем да предоставим на нашите пациенти атравматична и безшевна хирургия с бързо следоперативно възстановяване.

Кои са основните фактори, водещи до заболявания на очите?

Д-р Д. Т. Димитров:

Грешки в диетата и недоимъчното хранене могат да доведат до недостиг на витамини и минерали както и на каротеноидите лутеин и зеаксантин. Прекомерното излагане на ултравиолетови и инфрачервени лъчи, лошата хигиена на зрителния анализатор и свръх използването на мобилни устройства и компютри водят до преумора на очите и хронично дразнене. Възрастта,тютюнопушенето и гените  са неразривнно свързани с очната патология.

Източник: 24chasa.bg